18 września 2018 19:47 | Aktualności

Już za tydzień Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole

W nadchodzącą środę wypada dzień, w którym narody Europy świętują swoje bogactwo językowe. Pierwsza edycja Europejskiego Dnia Języków, zorganizowana w 2001 roku wspólnie przez Radę Europy oraz Unię Europejską, odniosła ogromny sukces, wzbudzając zainteresowanie milionów ludzi w 45 uczestniczących w tym wydarzeniu krajach.Sukces pierwszej edycji zachęcił Radę Europy do ustanowienia 26 września Europejskim Dniem Języków. Na naszym kontynencie doliczono się ponad 200 języków! 24 języki mają status języków urzędowych Unii Europejskiej – w tym język polski. 60 – to języki regionalne i języki mniejszości. Fala migrujących ludzi z innych kontynentów tylko powiększa te liczby.

Jednym z celów EDJO jest zachęcanie do nauki. Uczenie się języków daje wymierne korzyści zarówno ludziom młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków i korzystać z możliwości, jakie ta nauka stwarza. Jeśli w języku kraju, który odwiedzamy w czasie wakacji, poznamy choć kilka słów, pozwoli to nam zawrzeć nowe znajomości i zyskać nowych przyjaciół. Znajomość języków obcych pozwala także na lepsze wzajemne zrozumienie i pokonywanie różnic kulturowych.

Plan dnia:

1.                  od 8.00 – 8.45 czas na przygotowanie stoisk w sali gimnastycznej. Stoiska będą ustawione wzdłuż drabinek, aby pomieścić wszystkie klasy i ułatwić prezentacje wybranych krajów.

2.                  Ok godz 8.50 spotkamy się wszyscy w sali i rozpoczniemy rywalizację.

3.                  Planujemy zakonczenie ok godz.  +/-10 – czas zależy również od Waszych prezentacji.

Ocenimy wasze stanowiska, daia, piosenki bądź tańce. Sprawdzimy Waszą wiedzę ze znajomości języków i aspektów kulturowych. Zmierzycie się ze sławnymi miejscami, hymnami, flagami i zagadnieniami geograficznymi.

Przypominamy o wybranych przez Was krajach:

1.                  klasa 3a – Włochy

2.                  klasa 3b – Grecja

3.                  klasa 3c – Belgia

4.                  klasa I LO – Hiszpania

5.                  klasa II LO – Rosja

6.                  klasa III LO – Wielka Brytania

Oprócz świetnej zabawy, mamy nadzieję, że każdy dowie się czegoś nowego. Może znajdą się też tacy, którzy postanowią rozpocząć naukę kolejnego języka.