ZSO- szkołą dobrego wyboru!::100% zdawalności egzaminu maturalnego w 2012 i 2013 roku :)))

Aktualności

02 maja 2018 09:43 | Aktualności

Salvador Dali i My w Żninie

24 kwietnia 2018 r. 45 uczniów naszej szkoły wraz z_inicjatorką wyjazdu - panią Moniką Kantorską-Suty oraz opiekunkami panią Grażyną Gacką i panią Eweliną Marczak wybrali się do Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Spod szkoły wyjechaliśmy o godzinie 8.00. Droga minęła nam bardzo przyjemnie i spokojnie. Celem naszej wycieczki było zobaczenie wystawy prac plastycznych Salvadora Dali oraz zwiedzenie Wieży Ratuszowej.

 

Kim jest Salvador Dali?

Salvador Dali jest jednym z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk, wymyślił własną metodę surrealistyczną zwaną „paranoiczno-krytyczną”. To bardzo interesująca i kontrowersyjna postać. Rożni się od innych artystów tamtych czasów nie tylko stylem malarskim, lecz także poglądami oraz zachowaniem. Dali uważał się za najmądrzejszego i najbardziej utalentowanego człowieka na świecie, lubił się wywyższać, a jego sposób bycia zarówno zadziwiał jak i zachwycał.

 

U drzwi muzeum

Już przed godziną 9.00 byliśmy na miejscu. Zaskoczyliśmy pracowników muzeum, próbując wejść do nieczynnego jeszcze muzeum, jednak szybko otwarto nam drzwi i mogliśmy wejść do środka, by podziwiać dzieła sławnego artysty. Już w progu galerii rzuciły mi się w oczy obrazy wiszące na ścianach oraz przedmioty umieszczone w gablotach. Po przeczytaniu informacji na temat wystawy, każdy rozpoczął swoją osobistą "przygodę" z Salvadorem i jego niezwykłą wyobraźnią.

 salvador_4_wynik.jpg

Odczytujemy biblijne przesłanie

Wśród zgromadzonych eksponatów podziwialiśmy obrazy, rzeźby, medale, litografie, gobeliny, porcelanę - chyba nie było nikogo, kto nie skomentowałby wszechstronności artysty. A mnie zachwycał także każdy kolejny pomysł... Szczególnie to, że zgromadzone eksponaty z cyklu "Pater noster" tworzą przepiękną ilustrację znanej każdemu modlitwy „Ojcze Nasz”.

Artysta bardzo oryginalnie przedstawiał swoją szokującą i surrealistyczną wizję początku XX wieku, ale z odwagą i ogromną wrażliwością "opowiadał", jak ważną rolę w jego życiu stanowiła religia.

salvador_3_wynik.jpg 

Wieża Ratuszowa

Po obejrzeniu wystawy udaliśmy się do dawnej wieży ratuszowej. Zaproszeni do "sali obrad", rozsiedliśmy się wygodnie i słuchaliśmy wykładu przewodniczki o tym, jak ta wieża powstała, co się w niej działo oraz dlaczego stała się zabytkiem. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o historii Żnina i o znanych osobach, które pochodzą z tego pałuckiego miasta. Następnie zwiedziliśmy wnętrze baszty i obejrzeliśmy zgromadzone tutaj eksponaty pochodzące głównie z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Żnina. 

salvador_2_wynik.jpg

Spacerkiem po Żninie

Po wyjściu z wieży zaplanowaliśmy czas wolny. Każdy uczestnik miał godzinkę, aby zwiedzić żniński rynek, coś przekąsić i spędzić miłe chwile w towarzystwie rówieśników. Zgodnie z planem dotarliśmy do autokaru, który zawiózł nas do domu.

 salvador_1_wynik.jpg

Wycieczkę uważam za udaną i cieszę się, że mogłam zwiedzić wystawę tak słynnego artysty. Obrazy mnie zachwyciły i uświadomiły mi, że sztuka nie ma ograniczeń!. Dowiedziałam się też o Żninie wielu ciekawostek, o których nie miałam pojęcia. Na pewno zapamiętam ten wyjazd jako jeden z ciekawszych. 

Maja Czarnecka

Przeczytano: 161 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: