ZSO- szkołą dobrego wyboru!::100% zdawalności egzaminu maturalnego w 2012 i 2013 roku :)))

Aktualności

25 stycznia 2018 08:16 | Aktualności

"Powstańczy Turniej Szkół"

W historii Polski miało miejsce wiele zrywów niepodległościowych i powstań. Jednakże mało kto zdaję sobie sprawę, jak rzeczywiście wyglądała sytuacja Polaków walczących na przeróżnych frontach, za  upragnioną, lecz często niedocenianą w dzisiejszych czasach wolność.  Jednym z kluczowych momentów                  w walce o  niepodległość  było Powstanie Wielkopolskie, które po ciężkich, blisko dwumiesięcznych bojach, zakończyło się zwycięskim  rozejmem w Trewirze.

Tak ważne wydarzenie wymaga kultywowania czci i pamięci, o które w pełni zadbali kcyńscy nauczyciele, w składzie p. Rafał Jankowski, p. Piotr Groll,                         p. Dobromiła Siewkowska oraz p. Maria Przegiętka.  Dzięki ich niezwykłej kreatywności 16 stycznia 2018 r. byliśmy świadkami wydarzenia, zawierającego pigułkę wiedzy, nutkę rywalizacji, ale przede wszystkim dużą dawkę pozytywnej energii. Wszystko rozpoczęło się od przybycia na teren Zespołu Szkół Ogólnokształcącego w Kcyni dwunastu trzyosobowych grup z różnych szkół powiatu nakielskiego. Tu zostali cieple przywitani przez p. dyrektor Katarzynę Kluczyńską, która chwilę później szczegółowo objaśniła uczestnikom zasady turnieju. Bardzo istotny punkt przemowy dotyczył punktacji, która nieco różniła się dla  dwóch kategoriach wiekowych. 

Po zaczerpnięciu świeżej dawki teorii przyszła pora zmierzyć się z pierwszym etapem konkursu, a mianowicie  testem wiedzy, zawierającym pytania z zakresu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Następnie uczniowie  śpiewająco przystąpili do rywalizacji wokalnej. Muzyczne wykonanie pieśni patriotycznych oceniało jury. Nie zdążyliśmy dobrze rozmarzyć się przy anielskich głosach wykonawców, a już nadszedł czas grę miejską. Nim jednak zawodnicy ruszyli w teren zostali wyposażeni w niezbędne materiały.  W iście powstańczej pogodzie drużyny stanęły do trzeciego etapu zmagań. Istotą gry miejskiej było zdobycie strategicznych baz, co wiązało się z z koniecznością rozwiązania konkretnych zadań.

dsc_0089_wynik.jpg

W drogę za uczestnikami udała się szkolna telewizja z p. Piotrem Grollem na czele. Jej zadaniem było zrelacjonowanie wydarzenia w formie reportażu. Dominik Krzeszewski i Maciej Starzomski dawali z siebie 110%, żeby w pełni wywiązać się  ze swojego zadania. Podczas gry ulicznej uczestnicy, jak i filmowcy byli fotografowani przez Marysię Niedbalską.

Około godziny 12.30 uroczystość  zmierzała ku finałowi. Z chwilą dotarcia ostatniej załogi do MGOKu  nastąpiło skrupulatne liczenie punktów. Zmęczeni trudami konkursu uczestnicy w pełnym napięcia oczekiwaniu na werdykt posilili się smaczną grochówką. Następnie ogłoszono wyniki klasyfikacji, które były następujące:

W kategorii klas ponadgimnazjalnych:

1.    LO im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią

2.    ZS im. E. Chroboczka w Szubinie

3.    ZSO w Kcyni

W kategorii klas podstawowych gimnazjalnych:

1.    SP. w Dziewierzewie

2.    SP. w Kcyni

3.    SP. w Mycielewie

            Pozytywne komentarze oraz szerokie uśmiechy na twarzach uczestników były dowodem zadowolenia i pochwały dla organizatorów turnieju, którzy naprawdę zasłużyli na słowa uznania.

Autor: Maciej Starzomski

Przeczytano: 327 razy. Wydrukuj|Do góry

"Powstańczy Turniej Szkół"