ZSO- szkołą dobrego wyboru!::100% zdawalności egzaminu maturalnego w 2012 i 2013 roku :)))

Aktualności

13 listopada 2017 08:28 | Aktualności

Kim był św. Wojciech? Prelekcja i wystawa w Urzędzie Miejskim w Kcyni

9 listopada młodzież z klasy 1 liceum oraz 2a gimnazjum wraz z p. dyrektor Katarzyną Kluczyńską, p. Grażyną Gacką i p. Tomaszem Suty  została zaproszona na wystawę o świętym Wojciechu.  Koło godziny dwunastej dotarliśmy na miejsce. Pracami nad wystawą koordynowało Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. 

Kiedy zasiedliśmy w sali nr 1, w której miała się odbyć prezentacja, poznaliśmy dwóch twórców – p. Halinę Kowalską i p. Adama Bąkowskiego. Na początku, pan Bąkowski opowiedział nam parę słów o św. Wojciechu. Wydawałoby się, że jest to nudna postać. Przypuszczenia takie z początku miał także sam autor, lecz kiedy zaczął prace nad wystawą, szybko zmienił zdanie.

dsc_0238_wynik.jpg

Dowiedzieliśmy się, że święty wcale nie miał być duszpasterzem. Kiedy był mały, rodzice przypisywali mu służbę wojskową, lecz gdy zachorował, poświęcili go Bogu. Nie do końca wiemy, jaki był św. Wojciech jako mały chłopiec. Istnieją dwa życiorysy,  w dodatku całkiem odmienne. Jeden z nich, opisuje go jako dobre, posłuszne, pobożne dziecko, zaś drugi jako chłopca niedobrego, mającego konflikty z nauczycielami.

Dowiedzieliśmy się także, że dzięki pochodzeniu z rodu Sławnikowiców, został biskupem. Musiał jednak uciekać, ponieważ popadł w spór z władcą czeskim. Mimo tego, ród, z którego pochodził, pozwalał mu nawet na to, by zostać papieżem.  Przybył do Polski, dzięki przychylności Bolesława Chrobrego. Potem rozpoczął ewangelizację Prus. Utrudnił sobie zadanie, gdyż zrezygnował z ochrony. Tam zginał, próbując nawrócić pogan.

Kiedy p. Bąkowski streścił nam życie św. Wojciecha, obejrzeliśmy animację. Następnie, każdy mógł obejrzeć cztery plansze, na których zostały zamieszczone wydarzenia z życia świętego.

Wystawa będzie trwać do 22 listopada i każdy chętny może ją zwiedzić po wcześniejszym uzgodnieniu z p. Justyną Makarewicz.

Agata Szarwark

 

Przeczytano: 249 razy. Wydrukuj|Do góry

Kim był św. Wojciech? Prelekcja i wystawa w Urzędzie Miejskim w Kcyni