18 września 2017 08:01 | Aktualności

Europejski Dzień / Tydzień Języków Obcych w ZSO

Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie:

•         ponad 200 języków europejskich

•         24 języki urzędowe UE

•         około 60 języków regionalnych i języków mniejszości

•         wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.

Dlaczego ustanowiono Europejski Dzień Języków?

Jest on okazją do:

•         popularyzowania wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie

•         promowania różnorodności językowej i kulturowej

•         zachęcania ludzi w różnym wieku do nauki języków, ponieważ znajomość więcej niż jednego języka pomaga nawiązywać kontakty, ułatwia znalezienie pracy i stymuluje rozwój przedsiębiorstw.

(informacje ze stony: https://europejskidzienjezykow.wordpress.com/o-europejskim-dniu-jezykow).

W tym roku w naszej szkole planujemy tygodniową akcję informacyją. W związku z tym, każdej klasie przydzielono zadanie do wykonanaia do piątku 22 września.

•         II a GIM – false friends

•         II b GIM – falsche Freunde

•         II c GIM – pochodzenie słów (np. kiosk, jogurt, bistro, kakao, butik)

•         III a GIM – alfabet grecki (na niebiesko)

•         III b GIM – alfabet rosyjski (na czerwono)

•         III a GIM – alfabet bułgarski (na zielono)

•         I LO – litery unikalne dla różnych języków

•         II LO – 'tabliczki' informujące na drzwi w 4 językach (sekretariat, toaleta, księgowość, szatnia, pracownia chemiczna, itp.)

•         III LO – łamańce językowe w j. polskim, angielskim i niemieckim.

Szczegóły klasom drugim przekaże pani M. Prusak, klasom III p. A. Spychalska, a licealnym p. B. Krzyżanowska.

Mamy nadzieję, że wszystkie klasy sumiennie wywiążą się z przydzielonych zadań.

Barbara Krzyżanowska