09 października 2018 10:02 | Aktualności

Pierwszoklasiści na tropie patrona

Uczniowie klasy I LO już na dobre zaaklimatyzowali się w naszej szkole, chociaż oficjalne pasowanie na ucznia odbędzie się dopiero w przyszłym tygodniu. Czas poprzedzający uroczystość ślubowania poświęcony jest między innymi na integrację zespołu klasowego oraz poznawanie patrona szkoły. Te dwa cele realizowaliśmy w trakcie wyprawy do Czeszewa i Brdowa – miejscowości, z którymi związany był  Karol Libelt.

Wycieczka odbyła się 3 października. Jej koordynatorem, jak co roku, był pan Marek Wojciechowski, który wraz z wychowawczynią klasy I LO – Moniką Kantorską-Suty sprawowali opiekę nad młodzieżą.

Zwiedzanie zaczęliśmy od czeszewskiego kościoła, gdzie proboszcz Jan Dzierla wygłosił krótki wykład o życiu i działalności Karola Libelta, a także o losach jego majątku. Najodważniejsi uczniowie mogli zejść do krypty, gdzie pochowano naszego patrona.

Następnie obejrzeliśmy posiadłość Libelta, której niestety ze względu na zły stan techniczny nie mogliśmy zwiedzić w środku. Jedno jest pewne: Niegdyś był to okazały dworek!

Kolejnym punktem naszej podróży było Brdowo, gdzie Karol Libelt spędził ostatnie lata swojego życia. Tutaj, dzięki uprzejmości gospodarza pana Marka Daniela mogliśmy ogrzać się, zjeść drugie śniadanie oraz łakocie i jabłka.

Po zwiedzeniu brdowskiego dworku, ruszyliśmy w drogę powrotną. Chociaż pogoda nas nie rozpieszczała, humor dopisywał wszystkim uczestnikom wycieczki. Czas spędzony w rodzinnych miejscowościach Libelta nie był czasem straconym, a  żywa lekcja historii na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.

Monika Kantorska-Suty

Pierwszoklasiści na tropie patrona