10 lutego 2018 09:42 | Aktualności

,,Cześć i chwała Bohaterom”- obchody 99. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Dnia 2 lutego br. obchodzono w Kcyni 99 rocznicę Powstania Wielkopolskiego1918/1919.

W ramach powiatowych  obchodów tego ważnego wydarzenia władze powiatu, gminy, poczty sztandarowe oraz delegacje  złożyły kwiaty przy obelisku poświęconym powstańcom. Uczniowie naszej szkoły: Artur Frydrych i Jonasz Deja odczytali apel pamięci powstańców walczących o wolność Wielkopolan z terenu Kcyni i okolic. Następnie wszyscy udali się do świątyni na mszę w  intencji Powstańców Wielkopolskich i Ojczyzny.

Dalsza część obchodów była kontynuowana w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kcyni.

Przestępując próg naszej szkoły, zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe upominki z wizerunkiem szkoły i przebiegiem wydarzeń zimy 1918/1919 roku przygotowanych przez p. Marleną Szymczak, p.Dobromiłę  Siewkowską i p.Sławomira Lorka.

,,Na oczach świata otwartych szeroko, dzieją się dzieje”- takimi słowami uczniowie ZSO – Maciej Starzomski i Agnieszka Kubijk  rozpoczęli   Powiatowe Obchody 99 rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919  w naszej szkole.

Jako pierwszy zabrał głos Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, który w swoim przemówieniu zaznaczył iż obowiązkiem każdego Polaka jest pamiętać o wydarzeniach i ludziach walczących o naszą wolność. W tym dniu w szczególności ludność Wielkopolski, która bez wsparcia, uzbrojenia  przeciwstawiła się pruskim zaborcom. Powstańcom, którzy byli wychowani w duchu miłości do Ojczyzny, w których sercach wyryte było hasło ,, Bóg, Honor i Ojczyzna”.

Następnie głos zabrał Starosta Nakielski Tomasz Miłowski, który wręczył dyrektor ZSO Katarzynie Kluczyńskiej okolicznościowy grawerton dziękując za dotychczasową działalność w kultywowaniu pamięci o bohaterach Powstania Wielkopolskiego. Poinformował o zbliżających się obchodach 100 letniej rocznicy powstania i trwających przygotowaniach, tak ważnego dla mieszkańców powiatu nakielskiego  wydarzenia. Apelował, aby takie symbole jak flaga, godło, hymn Polski prowokowały nas do refleksji nad tym skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy, o to, aby że pamiętać  iż najważniejsza jest nasza niepodległa Polska. Pani dyrektor Katarzyna Kluczyńska dziękując za otrzymane wyróżnienie w kultywowaniu tradycji przedstawiła kalendarium wydarzeń Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 na terenach Kcyni i powiatu nakielskiego.

Kolejnym punktem programu był montaż słowno- muzyczny pt,, Z Bogiem w sercu, z bronią w ręku, wobec wroga Ojczyzna bez lęku” przygotowany przez  uczniów gimnazjum pod kierunkiem p.Dobromiły Siewkowskiej. Na wstępie uczniowie niczym grecki chór  odśpiewali Quo Vadis wprowadzając słuchaczy w tematykę wydarzeń poprzedzających zbrojne ruszenie Wielkopolan. W utworze Wojenko,wojenko, gościnnie wystąpił Patryk Pawlak- uczeń Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego  w Kcyni, który zdobył II miejsce w  Powiatowym Konkursie Piosenki Patriotycznej Marsylianka Powstańcza.  Następnie na kanwie Etiudy rewolucyjnej F.Chopina przedstawiono wydarzenia Powstania Wielkopolskiego wzbogacone poezją i okraszone utworem,,Marsylianka Wielkopolska” wykonanym przez chór gimnazjalistów klas drugich. Utwór Rozkwitały pąki białych róż zaśpiewała Emilia Wiechowska z I LO im. B.Krzywoustego w Nakle – zdobywczyni I miejsca w konkursie ,,Marsylianka Powstańcza”.Pełni refleksji i zadumy oddaliśmy hołd bohaterom w utworze,,Cześć i sława.Na zakończenie montażu słowno- muzycznego uczniowie zatańczyli polski polonez. Ustawieni w szpalerze wprowadzili Natalię Burdasz przebraną za Orła Białego, wszyscy zaśpiewali Rotę .Na uroczystości przedstawiono reportaż- film autorstwa Dominika Krzeszewskiego i Macieja Starzomskiego  z Powiatowego Turnieju Szkół , który odbył się 16 stycznia br. Reprezentanci  szkół powiatu zdobywali punkty w takich konkurencjach jak: konkurs wiedzy o powstaniu, konkurs piosenki patriotycznej ,,Marsylianka Powstańcza” oraz gra uliczna. Koordynatorami turnieju byli: p.Piotr Groll, p.Dobromiła Siewkowska i p.Rafał Jankowski.

Następnie Starosta Nakielski Tomasz Miłowski i Dyrektor ZSO Katarzyna Kluczyńska wręczyli nagrody zwycięzcom turniej. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce- I LO im. B. Krzywoustego w Nakle.II miejsce-Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im E.Chroboczka w Szubinie,III miejsce- Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kcyni.

W kategorii szkół podstawowych i gimnazjum:I miejsce- SP im. Marka Uleryka w Dziewierzewie,II miejsce-SP im. Jana Czochralskiego w Kcyni,III miejsce- Sp w Mycielewie.

Dodatkowo przyznano nagrody w Powiatowym Konkursie Plastycznym.

Na  zakończenie uroczystości, gospodarze Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich przy ZSO w Kcyni zaprosili wszystkich na imieninową kawę i ciasto. Pragniemy podziękować Radzie Rodziców ZSO,że dołożyła kwotę 300 zł na zakup nagród.Szczególne podziękowania należy złożyć p.Marii Przegiętka, która wykonała dekorację sali, p. Małgorzacie Nowakowskiej za uszycie stroju orła, p.Janinie Kubalewskiej za ćwiczenie poloneza oraz rodzicom i uczniom, którzy przygotowali poczęstunek.

Autor: d.s

,,Cześć i chwała Bohaterom”- obchody 99. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego