09 lutego 2018 12:44 | Aktualności

,, Marsylianka Powstańcza”

Dnia 16 stycznia br. w ramach obchodów 99. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących odbył się turnieju szkół powiatu nakielskiego. Jedną z konkurencji, był Konkurs Piosenki Patriotycznej ,, Marsylianka Powstańcza”, którego organizatorem była p. Dobromiła Siewkowska.

Do rywalizacji przystąpiło 12 szkół. Każda szkoła wytypowała jednego uczestnika

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I Liceum Ogólnokształcące  im. Wyspiańskiego w Szubinie- Hanna Wiśniewska ,
I Liceum Ogólnokształcące  im. Bolesława Krzywoustego w Nakle-Emilia Wiechowska,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Emila Chroboczka w Szubinie-Julia Śliwińska,
L
iceum Ogólnokształcące im. Karola Libelta w Kcyni-Klaudia Motyka,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  im. Staszica w Nakle-Natalia Konewka,
Zespół Szkół Technicznych  w Kcyni-Zuzanna Wiejaczka.

W kategorii szkół podstawowych:
SP im ppr. Marka Uleryka w Dziewierzewie  -Martyna Osial,
SP Mycielewo- Kaja Stróżyk,
SP  1 Szubin -Klaudia Jakubiak,
SP w Rozstrzębowie -Nicola Szczukowska,
SP w Kcyni -Patryk Pawlak,
Gimnazjum w Kcyni -Julia Karakiewicz.

Zmagania uczestników oceniało jury, w składzie: p. Agnieszka Maciejewska-dyrygent chóru Akatyst, p. Renata Gaj-Kowalska- instruktor Zespołu Regionalnego ,,Pałuki” w GOK Kcynia, p. Agnieszka Koralewska- Hak- nauczyciel muzyki.

Każdy uczestnik prezentował jeden utwór. W repertuarze znalazły się utwory z różnych  okresów dziejów Polski, walki o wolność i niepodległość. Wśród pieśni znalazły się min:  Taki kraj, Ojczyzna, Miejcie nadzieję, Piechota, Białe róże. Jury oceniało dobór repertuary, prawidłową intonację, emisję , dykcję interpretację i wrażenia  artystyczno-estetyczne.

Po przesłuchaniach  uczestnicy turnieju i opiekunowie udali się do  biblioteki, która na czas turnieju zamieniła się  w  kawiarenkę.  Poczęstunek dla gości z innych szkół zorganizowała p. Marlena Szymczak, która wspólnie z gimnazjalistkami ( Zuzanną Szlenger, Amelią Góralczyk, Dagmarą Szalow ,Natalią Grzegorek) i ich rodzicami przygotowały wspaniałe ciasta i inne smakołyki.

W  czasie kiedy reprezentanci szkół delektowali się słodkościami, jury  debatowało przyznając punkty.

W konkursie Piosenki Patriotycznej,, Marsylianka Powstańcza” najwyższe noty otrzymali:

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

Emilia Wiechowska- I LO im. B.Krzywoustego w Nakle nad Notecią,

Klaudia Motyka- LO w Kcyni,

Hanna Wiśniewska- I LO im. St. Wyspiańskiego w Szubinie,

w kategorii szkoły podstawowe i gimnazja:

Martyna Osial- SP w Dziewierzewie,

Patryk Pawlak-SP w Kcyni,

Nicola Szczukowska- SP w Roztrzębowie.

Po ogłoszeniu wyników, zregenerowani i w miłych nastrojach, uczestnicy przystąpili do kolejnego zadania jakim była gra uliczna.

Autor: D.S.

,, Marsylianka Powstańcza”