18 grudnia 2017 08:43 | Aktualności

Świąteczne warsztaty w Zagrodzie Pałuckiej

6 grudnia w Mikołajki uczniowie klas drugich gimnazjum wraz z opiekunami p. Marleną Szymczak i p. Janiną Kubalewską udali się na  warsztaty do Zagrody Pałuckiej w Gąsawie. Wyjechaliśmy o godzinie 9.00 i już po pół godzinie byliśmy na miejscu. Ogród wokół budynku był pięknie ustrojony bombkami i lampkami. Panie przywitały nas bardzo miło i ciepło. Gospodyni p. Henryka Sobolewska opowiadała nam gwarą pałucka         o zwyczajach  mikołajkowych i bożonarodzeniowych oraz symbolice potraw a szczególnie wypiekaniu    pierników. Zaprosiła całą   nasza grupę do stołu gdzie czekało na nas ciasto piernikowe ułożone na stolnicach a obok leżały wałki do ciasta. Zadanie nasze polegało  na  rozwałkowaniu i powykrawaniu z niego różnych form pierników, były gwiazdki, choinki ,mikołajki, serduszka. Kiedy już wykonaliśmy zadanie  , pierniki ułożone na blaszce powędrowały do pieca, a my zajęliśmy się kolejnym wyzwaniem a mianowicie przystrajaniem bombek .Zostały dla nas przygotowane farby oraz pędzelki każdy mógł swoją bombkę pomalować według własnego uznania , znalazły się  na nich imiona , choinki, gwiazdki i wiele innych świątecznych motywów. Po pomalowaniu przyszedł czas na obsypywanie ich  brokatem.  Brokat  jak  puch wylądował nie tylko na bombkach ale także na ubraniach, twarzach i we włosach. Po udekorowaniu bombek przyszedł czas na posmakowanie i również udekorowanie pierników. Znaleźli się też tacy którzy nie zdążyli nawet udekorować a już  były zjedzone. W dalszej kolejności gospodyni opowiadała nam o elementach szopki bożonarodzeniowej i zaprosiła nas do podzielenia się opłatkiem oraz zjedzenia potraw wigilijnych. Wkrótce potem mieliśmy przyjemność zrobić swoją własną podłaźniczkę  z sosny, gałązkę wieszaną pod sufitem zdobioną  naturalnymi  produktami . Na koniec panie zabrały nas do zwierząt - osła i koziołków, mogliśmy je nawet nakarmić . Ciepło polecamy Zagrodę Pałucką.

Tekst:Amelia Góralczyk

Świąteczne warsztaty w Zagrodzie Pałuckiej