15 października 2017 18:33 | Aktualności

Pałuki Welcome to!

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak  w przeciągu kilku lat może zmienić się nasze życie. Z biegiem czasu prężnie rozwija się technologia ,medycyna, budownictwo  i wiele innych dziedzin, doskonaląc tym samym otoczenie, w którym żyjemy. Ludzie chcąc nadążyć za łatwopalnym trendem , często zapominają o jakże ważnej kulturze ludowej.

Warto jednak na chwilę się zatrzymać i rozejrzeć nieco po pięknych , i malowniczych Pałukach, bowiem o kulturę ludową powinno się dbać, a przede wszystkim pielęgnować ją każdego dnia. Takowym hasłem kierowała się pomysłowa p. Marlena Szymczak, która zorganizowała w naszej szkole spotkanie żywego folkloru. Była  środa 11 października, kiedy to w sali gimnastycznej wykonanej w przedwojennym stylu zameldował się nietuzinkowy zespół ludowy Pałuki. Takich stu jak ich kilku nie znajdziemy nigdzie w Kcyni ani poza jej granicami, toteż przez kilkadziesiąt lat zachwycają swoim stylem, pięknem i gracją. W Zespole Szkół Ogólnokształcących, również dali z siebie 110%. Zachwycili uczniów swoim śpiewem do tego stopnia, że w  następnej  pieśni pojawiło się sporo nowych , młodych głosów. Nie zabrakło tańców, hulanek i swawoli, podczas których totalnie zamazano , chciałoby się powiedzieć  barierę nie do przejścia, mianowicie różnicę wieku. Przybyli  goście nie zapomnieli o szerokich horyzontach wiedzy, które w pigułce przedstawili podczas krótkiej, a co ważne ciekawej prezentacji. Dla gorliwych słuchaczy przewidziano  również drobne upominki. Pod koniec godzinnego spotkania , spośród rozległych grup słuchaczy wybrano Agatę Szarwark i Mikołaja Pazderskiego, ażeby poprzez ich postać ukazać  okolicznościowe stroje członków przybyłego zespołu.

Tuż po wizycie, na twarzach społeczności uczniowskiej rozciągał się szeroki uśmiech  od ucha do ucha, dzięki czemu łatwo dawali do zrozumienia, że meeting bardzo im się podobał. Mieszanka dnia codziennego i trochę zapomnianej kultury ludowej daję w rezultacie wyborną substancję o idealnych proporcjach.

Autor: Maciej Starzomski

Zdjęcia: