04 lipca 2017 09:16 | Aktualności

Pamiętają o swojej szkole...

Absolwenci Kcyńskiego Liceum Ogólnokształcącego z lat 1961,1962,1963 pamiętają o swojej szkole, którą opuścili przed 50 laty. Wrócili tu w rocznicę swoich matur, która otworzyła im drogę do dalszych sukcesów. Jak mawiają są bardzo wdzięczni swoim Profesorom, Wychowawcom,Rodzicom, swojej szkole za wyniesioną wiedzę, życiowe przygotowanie i atmosferę tamtych lat. Spotykali się kilkanaście razy. Ostatnie zjazdy odbywały się w 2011,2012 i 2013 roku. Spotkanie w 750 rocznicę nadania praw miejskich upamiętnili tablicą pamiątkową zawieszoną na frontonie szkoły a swoje jubileuszowe spotkania zgrabnie wpleciono w jubileusz miasta. I tym razem na tarczach szkolnych widniał napis "Kcynia 755" Spotkanie rozpoczęli punktualnie o godz 11:00 w kościele poklasztornym. Mszę św. celebrował i wygłosił okolicznościowe, wspomnieniowe kazanie ks. Otto Szymków - absolwent z 1962 roku.

sdc10030.jpg

Na zakończenie "nasza młodzież" odśpiewała tradycyjnie "Błękitne Rozwińmy Sztandary". Przed frontem kościoła zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Przeszliśmy pod aptekę, gdzie pod tablicą pamiątkową Prof. Czochralskiego złożyliśmy kwiaty a dr farmacji Jan Majewski – absolwent z 1963 roku zapalił pamiątkowy znicz. Przejechaliśmy wokół miasta aby dostać się do naszej szkoły - obecnie trudno...dostać się do szkoły, albowiem obok poczty powstaje rondo (nasze roczniki zdawały egzaminy wstępne i trudno porównywać te przeszkody). W szkole wita nas "Oda do radości" - tak ,tak, - to jest radość z takiego spotkania po...latach.

Dyrektor szkoły Pani Katarzyna Kluczyńska (absolwent naszej szkoły) wita nas bardzo serdecznie - mówi o zmianach jakie zaszły w szkole, mówi o planach i zaprasza nas do odwiedzania szkoły. Za tę serdeczność i gościnę w imieniu absolwentów bardzo dziękuje Bronisław Czamański absolwent z 1962 roku, który prosi aby chwilą ciszy i zadumy oddać szacunek naszym Profesorom ,Wychowawcom ,Rodzicom, Koleżankom i Kolegom, którzy odeszli już, którzy już nas wyprzedzili. Zachęca aby młodzież tej szkoły czerpała rzetelną wiedzę, przeżywała radości i pierwsze uczucia oraz darzyła szacunkiem swoich Profesorów, Wychowawców, Rodziców i Wszystkich Absolwentów albowiem nasza życzliwość jest skierowana ku naszej młodzieży. Wspomniał o naszych absolwentach, wśród których jak zawsze jest obecny Honorowy Obywatel Kcyni, Profesor Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, były Parlamentarzysta Zbigniew Jacyna Onyszkiewicz – absolwent z 1962 roku, są wyżsi oficerowie, profesorowie i wychowawcy wielu szkól, inżynierowie i wielu zasłużonych dla naszej Ojczyzny - oni wszyscy wyszli z tej szkoły, naszego Liceum Ogólnokształcącego.

sdc10039.jpg

Uczniowie śpiewami i recytacjami przeplatają przemówienia. Pan Burmistrz Marek Szaruga, (absolwent naszej szkoły) pozdrawia nas i na pamiątkę wręcza nam znaczki z herbem Kcyni, które wpinamy w nasze ubrania.Wiemy, że za kilka dni ułatwi wszystkim dostęp do szkoły albowiem rondo stanie się użyteczne! Prof. Jan Polewczyński (absolwent naszej szkoły i długoletni dyrektor tej szkoły) wspomina nasze chwile w szkole i szkolne sukcesy na przestrzeni lat, przypomina sukcesy sportowe szkoły, albowiem nasi absolwenci wielokrotnie reprezentowali Polskę na wielu mistrzostwach europy i świata.

Udaliśmy się na cmentarz aby oddać hołd i szacunek Naszym Bliskim, którzy spoczywają nie tylko na kcyńskim cmentarzu.

Przed godziną 15 dojeżdżamy do Dębogóry, gdzie Dziewczyny witane są pięknymi różami no i zaczynamy biesiadę. Trzeba z wielkim uznaniem wyrazić się o "Zajeżdżie pod Lasem" u PP Białachowskich. Kuchnia wspaniała, duża sala, a i wyjść pod lasek można i rybki połowic też. Rozmowy, wspomnienia przerywają toasty. Muzyka, tych starszych Panów jakoś nie zachęca - wolą politykować. Pod wieczór nogi im się rozruszały.

Szkoda, że Ciebie Koleżanko i Kolego nie było. Pozdrawiamy serdecznie w imieniu Wszystkich obecnych i zapraszamy na następne spotkanie bo tak zapowiadaja i pragna Wszyscy Obecni a i Ci co im cosik wypadło co nie usprawiedliwiło ich nieobecności. W nocy z niedzieli na poniedziałek (12 czerwca tuż przed godziną 1) nasz zjazd otrzymał oprawę ogólnopolską albowiem w I programie radiowym Mistrz Kazimierz Kowalski znany polski śpiewak operowy przesłał Mieszkańcom Kcyni i Absolwentom naszego LO z lat 1961,1962,1963 roku piękną pieśń o czym informuje Wszystkich i naszych Śpiochów Bronisław Czamański.

Zdjęcia: